Olga Scheinpflugová: Byla jsem na světě

 

Olga Scheinpflugová (1902–1968) ve svých osobitě komponovaných pamětech vzpomíná na herecké a režisérské osobnosti českého divadla. S většinou z nich ji nepojily jen profesní vazby, ale také pouta přátelská. Do těchto vzpomínek jsou pak vetknuty i úvahy o smyslu a poslání herecké práce, rozjímání o vztahu s Karlem Čapkem, zážitky z druhé světové války i z let následujících.

OS-323-1988/01

Mladá fronta

Zboží na skladě: 1 KS

35 Kč

Koupit

Věrnostní program Za toto zboží nezískáte žádné věrnostní body.


 • Jazyk: česky
 • Vydání: 1.
 • Stav zboží: POUŽITÉ/ zachovalé/ kompletní bez opravy
 • Vazba: V8, matný přebal, tuhá-šitá-plátno
 • Rok výroby: 1988
 • Autor: Olga Scheinpflugová
 • Literárně zpracoval: František Krčma

Národní umělkyně Olga Scheinpflugová (žila od 3. 12. 1902 do 13. 4. 1968) uložila svůj mnohovrstevnatý talent do mnoha próz, lyrických sbírek veršů a divadelních her. Největší díl talentu však věnovala oblasti nejpomíjivější, i když také věčné — své dráze herecké, na kterou ji připravila krátce po první světové válce Marie Hübnerová. V roce 1922, to se již mladičká herečka znala dva roky s Karlem Čapkem, za kterého se provdala až v roce 

1935, přešla ze Švandova divadla do Městského divadla na Vinohradech, odkud pak vedla její cesta do Národního divadla, kde s přestávkou okupace jako členka činohry setrvala až do své smrti.
V nedopsaných pamětech o sobě promlouvá Olga Scheinpflugová často mezi řádky hlavně prostřednictvím portrétů hereckých a režisérských osobností českého divadla mezi oběma světovými válkami. S obdivem a s úctou obhližĺ osudy divadelních souputníků, kteří na ni působili zejména příkladem poctivé a oddané služby umění. Do osobitě komponovaného pásma knihy je vetkána souvislá a působivá úvaha o smyslu a poslání herecké práce.
Olga Scheinpflugová se v průběhu několika desetiletí intenzívní činnosti představila v širokém repertoárovém spektru soudobém i klasickém, k srdcím diváků pronikla zejména v postavách, v nichž vyniklo její střízlivé, věcné, zneklidňující herectví s velkým pochopením pro křehký svět intelektuálně vyspělých, ale i prostých, životem dost zkoušených, přesto však nevzdávajících se žen. Obraz složitého ženského nitra na českém jevišti tak posunula do výrazné polohy korespondující s jejím založením a cítěním i s tendencemi psychologicky stále věrnějšího realistického projevu. /přebal knihy/

 

 

Použitá kniha/ ZACHOVALÁ/ KOMPLETNÍ BEZ OPRAVY 92,91 %

121 x 198 x 25 mm; 0,450 kg; 

vazba: přebal matný, šitá, tuhá, plátno V8; 414 stran; papír offsetový a křídový

1. vydání; rok: 1988

   

Kniha je v zachovalém stavu. Přebal nese stoopy po používání a častém přenášení (kraje a rohy jsou zmačkané, místy miniaturně natrhlé). Mezi listy 381/382 a 383/384 je odkrytá vazba - listy drží pohromadě.

 

Doslov: Dr. František Krčma
Přebal, vazbu a grafickou úpravu navrhl: Miloslav Fulín
Odpovědný redaktor: Jiří Navrátil
Výtvarný redaktor: Josef Velčovský
Technická redaktorka: Jana Vysoká
09/20
403/22/85,5
23-012-88

  

  Košík  

  Žádné zboží

  Poštovné 0 Kč
  Celkem 0 Kč

  K pokladně